Notice: Undefined offset: 2 in /home/users/ostroleka/public_html/przasnysz.eu/includes/newsy.wyswietl.news.inc.php on line 54
Rząd przedstawił kolejne etapy odmrażania gospodarki - Przasnysz.eu

sobota, 27 lutego 2021 r., imieniny Gabriela, Anastazji, Honoryny

Aktualności

Rząd przedstawił kolejne etapy odmrażania gospodarki

Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia przedstawiono kolejne etapy odmrażania gospodarki. Żłobki i przedszkola zaczną funkcjonować 6 maja. Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe.

W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Szef rządu podał daty otwarcia galerii handlowych, a także żłobków i przedszkoli.

Zakupy w galeriach handlowych zrobimy tuż po weekendzie majowym - 4 maja. Dzieci do żłobków i przedszkoli będą mogły wrócić dwa dni później, bo 6 maja. Organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konferencja z udziałem szefa rządu i ministra zdrowia odbyła się w środę 29 kwietnia. Poniżej dokładny harmonogram drugiego etapu odmrażania gospodarki.

Działalność gospodarcza - otwarte centra handlowe i hotele
Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zostają zniesione istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw., czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte.

Rząd wprowadza jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m kw. powierzchni handlowej. Co ważne do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości  z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd zniósł ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych  np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane czynne w weekendy
Rząd uchylił dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne - pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea
Rząd uchylił zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola - w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności - najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?
- zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
- obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych,
- pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe,
- ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Więcej na www.gov.pl.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama