Notice: Undefined offset: 2 in /home/users/ostroleka/public_html/przasnysz.eu/includes/newsy.wyswietl.news.inc.php on line 54
Żołnierze wspierają służby medyczne na Mazowszu - Przasnysz.eu

wtorek, 9 marca 2021 r., imieniny Franciszki, Katarzyny, Mścisława

Aktualności

Żołnierze wspierają służby medyczne na Mazowszu

Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów.

To zakres wsparcia jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Pół tysiąca terytorialsów i podchorążych pełni służbę w ponad 100 szpitalach i placówkach medycznych w całej Polsce. Lista zadań jakie wykonują żołnierze-ochotnicy jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale zakaźne, ale także onkologiczne, pediatryczne czy ogólnoprofilowe.

- Wszędzie tam, gdzie żołnierze obrony terytorialnej pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów - wyjaśnia Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej można spotkać przed szpitalami, jako wzmocnienie ochrony i monitorowanie dostępu do tych placówek. Zajmują się także selekcją osób wchodzących na teren szpitala i kierowaniem na oddziały.

- Nasi żołnierze wspierają personel m.in. w szpitalach w Płońsku, Ciechanowie, Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie, Wołominie, Warszawie oraz w DPS w Brańszczyku. Skierowaliśmy tam do służby żołnierzy mieszkających w danym rejonie, służą oni w systemie zmianowym. Żołnierze identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą działać w tych szpitalach - dodaje rzeczniczka prasowa 5 MBOT.

Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz mający specjalne przeszkolenie. Od 8 kwietnia takie działania prowadzą także żołnierze 5 brygady.

- Oddelegowaliśmy do tego zadania 5 zespołów dwuosobowych, które działają mobilnie, pobierając próbki w domach od osób przebywających na kwarantannie - informuje Aneta Szczepaniak.

Mazowieccy terytorialsi prowadzą te działania na terenie województwa mazowieckiego. Do tej pory pobrali oni blisko 400 wymazów. Próbki te są następnie transportowane do laboratoriów.

Wsparcie opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem to również działania pomocowe skierowane do rodzin personelu medycznego. Obecnie, współdziałając z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, wojska obrony terytorialnej wspierają 42 rodziny personelu medycznego.

Od 18 marca br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej została włączona do pierwszej w historii, ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowani są żołnierze z wszystkich czterech batalionów brygady. Ilość użytych żołnierzy zmienia się w zależności od potrzeby. Dodatkowo nasze działania wspierają podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach "Odpornej Wiosny" terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama