Notice: Undefined offset: 2 in /home/users/ostroleka/public_html/przasnysz.eu/includes/newsy.wyswietl.news.inc.php on line 54
Seniorze nie daj się oszukać. Bądź czujny - Przasnysz.eu

wtorek, 9 marca 2021 r., imieniny Franciszki, Katarzyny, Mścisława

Aktualności

Seniorze nie daj się oszukać. Bądź czujny

W związku z nadchodzącym świętem Wszystkich Świętych policjanci zwracają się z prośbą do seniorów o czujność i ostrożność. W tym okresie, co roku nasilają się działania przestępców, którzy próbują dokonywać oszustw na szkodę osób starszych i mieszkających samotnie.

Królują metody "na wnuczka", "na siostrzeńca", "na policjanta", czy na "funkcjonariusza innych służb". Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" starszych osób.

- Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, a w przypadku podejrzeń, że możemy mieć do czynienia z oszustem zawsze poinformujmy o takim zdarzeniu policję - apelują funkcjonariusze policji. - Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie, czy też mówią o np. wypadku drogowym i pilnej potrzebie gotówki - dodają.

Najczęściej od razu informują "babcię" lub "dziadka", że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną i po przekazaniu gotówki znika bez śladu. Drugą coraz bardziej popularną metodą jest metoda "na policjanta", czy "funkcjonariusza innych służb". Scenariusz działania oszustów jest podobny, a cel się nie zmienia. Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innej służby np. funkcjonariusz CBA.

Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi akcję przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć. Dlatego ważne, by nie podejmowali żadnych decyzji w pośpiechu.

- Prawdziwy policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu - informuje policja.

Ważne, by rodziny osób starszych informowali swoich bliskich o wspomnianych zagrożeniach i uświadamiali ich, że w przypadku otrzymania tego rodzaju telefonów mogą mieć do czynienia z oszustem.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama