Notice: Undefined offset: 2 in /home/users/ostroleka/public_html/przasnysz.eu/includes/newsy.wyswietl.news.inc.php on line 54
Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą otrzymać zasiłek. Termin przedłużono do 14 czerwca - Przasnysz.eu

piątek, 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego, Gaudentego

Aktualności

Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą otrzymać zasiłek. Termin przedłużono do 14 czerwca

Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą zostać w domu i otrzymać zasiłek. Do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom dzieci do 8 roku życia i jest związany z pandemią koronawirusa.

Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie tak także wtedy, gdy pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii.

- Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach - przypomina Piotr Olewiński.

Poniżej statystyki wpływu wniosków od 2 do 17 maja:
- Oddział ZUS w Płocku - 4225,
- Oddział ZUS w Radomiu - 2649,
- Oddział ZUS w Siedlcach - 3137,
- I Oddział ZUS w Warszawie - 8230,
- II Oddział ZUS w Warszawie - 6621,
- III Oddział ZUS w Warszawie - 8126,
- województwo mazowieckie - 32988.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama