sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Aktualności

Mazowieccy terytorialsi zaangażowani w walkę z koronawirusem

Już ponad dwa tysiące żołnierzy obronny terytorialnej zostało włączonych w działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Jednym z pierwszych zadań brygady jest wspieranie weteranów oraz osób starszych.

- Przechodząc z modelu działania szkoleniowego na przeciwkryzysowy, zmieniły się nasze zadania, misja jednak pozostała ta sama, nadal jest nią obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Wszystkie działania podejmowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej skupiają się na opóźnianiu i zatrzymaniu transmisji koronowirusa na terenie nie tylko północnego Mazowsza, ale również pozostałej części kraju - wyjaśnia Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednym z pierwszych zadań do jakich zostali zaangażowani żołnierze 5 brygady to wspieranie weteranów oraz osób starszych mieszkających w rejonie odpowiedzialności brygady. W każdym z czterech batalionów działają koordynatorzy, którzy pozostają w stałym kontakcie z osobami objętymi opieką i na bieżąco odpowiadają na ich potrzeby, takie jak zaopatrywanie w leki, żywność czy pomoc z załatwianiu spraw bieżących.

- Od 17 marca pod ciechanowskim szpitalem stanął wojskowy kontener mieszkalny, udostępniony przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, który przeznaczony jest jako pomieszczenie wstępnej selekcji chorych. Oprócz kontenera mazowiecka brygada udostępniła również 25 namiotów i piecyków grzewczych, by wspomóc działania przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie województwa śląskiego. Ponadto, przez cały czas udostępniamy środki transportu naszych batalionów by wesprzeć Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Caritas w dostarczaniu żywności osobom potrzebującym - informuje rzeczniczka prasowa 5 MBOT.

W stałej gotowości do wykonywania zadań związanych z pandemią wirusa COVID-19, 5 brygada utrzymuje Wojskowy Zespół Zadaniowy (WZZ) liczący ponad 100 żołnierzy. WZZ został już wykorzystany do działań transportowych wspierając w ten sposób działania wojewody mazowieckiego. W gotowości pozostają również 3 zespoły zadaniowe rozmieszczone w różnych lokalizacjach województwa oraz 2 zespoły medyczne, których członkowie zostali poddani specjalistycznemu szkoleniu z zakresu pobierania wymazów.

- Celem zespołów medycznych jest wsparcie i jednocześnie odciążenie służb medycznych w walce z narastającą sytuacją epidemiczną. Dodatkowo psycholog brygady jak i terytorialsi - psychologowie pełnią dyżury w zdalnym punkcie pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną, który został zorganizowany przez dowództwo WOT w Zegrzu. Pomoc psychologiczna, od 18 marca jest udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w trybie 3-zmianowym - dodaje Aneta Szczepaniak.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej utożsamiając się z misją WOT, angażują się w wiele działań na rzecz społeczeństwa, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji pandemii w naszym kraju.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama