Notice: Undefined offset: 2 in /home/users/ostroleka/public_html/przasnysz.eu/includes/newsy.wyswietl.news.inc.php on line 54
Przedsiębiorca, który zapłacił składkę za marzec, mimo że może być z niej zwolniony, będzie mógł otrzymać zwrot. Trzeba złożyć wniosek - Przasnysz.eu

wtorek, 9 marca 2021 r., imieniny Franciszki, Katarzyny, Mścisława

Aktualności

Przedsiębiorca, który zapłacił składkę za marzec, mimo że może być z niej zwolniony, będzie mógł otrzymać zwrot. Trzeba złożyć wniosek

ZUS informuje, że zmiany pozwalają płatnikom odzyskać zapłaconą składkę za marzec. Chodzi o podmioty, które skorzystały z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek, ale już ją zapłaciły, bo jej termin minął jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji ustawy.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie z marcowej składki, ale ją opłacił, może zdecydować, co zrobić z tak powstałą nadpłatą. Ma prawo złożyć do ZUS wniosek o zwrot. Może to zrobić najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień: elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub wysyłając papierowy wniosek RZS-P. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku, to nadpłata automatycznie rozliczy się na składki za kwiecień, a trzeba pamiętać, że zwolnieniu za kwiecień i maj podlegają tylko składki nieopłacone.

- W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS za okres sprzed marca. W ich przypadku wpłaty do ZUS od razu pokrywają najstarsze zaległości. Może się więc okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Z początkiem kwietnia tzw. tarcza antykryzysowa dała części firm prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.

- Chodzi o przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych. 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło jeszcze szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne. A przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych - informuje Piotr Olewiński.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama