sobota, 15 sierpnia 2020 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Aktualności

Terytorialsi wspierają policjantów

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Działania są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej.

Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są w pierwszej kolejności żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne. Plecaki te zostały wydane także wszystkim żołnierzom, którzy posiadają uprawnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, by w razie potrzeby móc nieść pomoc w swoim rejonie zamieszkania.

Patrole zostały zaopatrzone w listę adresową osób poddanych kwarantannie. Podczas patroli policjant dzwoni do takiej osoby przebywającej na kwarantannie, pyta o stan zdrowia i ewentualne potrzeby.

- Reakcja odwiedzanych osób jest pozytywna, spotkaliśmy się z ich strony z dużą życzliwością i wyrozumiałością - mówi kpr. Bernard Sidor, biorący udział w jednym z patroli.

Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako faktyczne kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Społeczeństwo jest świadome, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od zwykłego pozostania w domu w celu zmniejszenia kontaktów międzyludzkich, dlatego wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

- W rejonie odpowiedzialności mazowieckiej brygady, w działania z policją zostało włączonych ponad 50 żołnierzy. W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni nasze wojska prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa - może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama