czwartek, 24 września 2020 r., imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Aktualności

Zwiększa się ryzyko zachorowań na grypę i infekcje. Jak uniknąć zarażenia wirusami?

Każdego roku, od stycznia do marca, zwiększa się liczba zachorowań na grypę i infekcje. Wiele zachorowań daje się wyleczyć w przeciągu tygodnia, cięższe stany wymagają hospitalizacji. Musimy o siebie zadbać, szczególnie w obliczu nowego koronawirusa.

Warto pamiętać, aby nie bagatelizować żadnych objawów. Lekceważenie infekcji może mieć poważne konsekwencje.

Szczególnie znaczenie ma to w obliczu niebezpieczny w skutkach typ wirusa - koronawirus. Zaraziło się nim już kilka tysięcy osób na całym świecie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, jednak pacjentów zarażonych koronawirusem przybywa na całym świecie.

Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny nie zalecają podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi i zwierząt. Osoby powracające z tych rejonów, jeśli nie mają objawów takich jak: gorączka, kaszel, kichanie, duszności - zupełnie podobne do grypy, powinny być spokojne. Cały czas jednak powinny siebie obserwować, bo okres wykluwania wirusa trwa do 14 dni, a najczęściej jest to 5-6 dni. W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?
- unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie,
- przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. "etykiety kaszlu", czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem,
- często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund,
- używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
- unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami,
- unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami,
- zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
- regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie,
- przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Jak donosi Główny Inspektor Sanitarny, osoby zamawiające przedmioty z popularnych chińskich serwisów internetowych nie powinny obawiać się zarażenia.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Polecamy

Reklama