środa, 26 września 2018 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Aktualności

ZUS: od 1 stycznia nowy sposób opłacania składek

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji zawierającej indywidualne numeru rachunku składkowego przedsiębiorców. To bardzo ważne, ponieważ od nowego roku nie uda się bez nich opłacić składek. Na Mazowszu list polecony otrzyma blisko 645 tysięcy przedsiębiorców.

Od nowego roku zrobienie przelewu do ZUS będzie tak proste jak opłacenie rachunku za prąd. Posłuży temu numer rachunku składkowego - oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Numer zostanie wysłany listem poleconym. Właśnie ruszyła wysyłka informacji, którą na Mazowszu otrzyma niemal 645 tysięcy przedsiębiorców.

- Wysyłka listów poleconych rozpoczęła się 1 października, więc wszyscy otrzymają stosowną informację jeszcze przed końcem tego roku. Adresatów jest wielu - w całym kraju indywidualny numer rachunku składkowego otrzyma 3,6 miliona przedsiębiorców, z czego niemal 645 tysięcy na samym Mazowszu. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS będzie to aż 70 tys. osób. Listu należy spodziewać się pod adresem siedziby firmy lub adresem wskazanym jako korespondencyjny - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

List polecony to nie jedyny sposób na poznanie numeru rachunku składkowego. Będzie można ustalić go również w każdej placówce ZUS lub poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej - (22) 560-16-00 lub Przedsiębiorca powinien upewnić się czy zna swój numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. To bardzo ważne, ponieważ dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte 31 grudnia. Aby opłacić składki w terminie trzeba będzie posłużyć się nowym numerem rachunku składkowego.

- E-składka to duża zmiana względem poprzedniego sposobu opłacania składek. Od nowego roku każdemu przedsiębiorcy zostanie przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, który zastąpi te używane dzisiaj. Będzie zawierać łącznie 26 cyfr, z czego niezmienny dla wszystkich będzie wyłącznie stały numer identyfikujący ZUS - 60000002026. Pozostała część to liczba kontrolna, liczba uzupełniająca oraz NIP danego płatnika, który będzie stanowić ostatnie 10 cyfr numeru rachunku - mówi rzecznik prasowy.

Oprócz numeru rachunku zmieni się także sam sposób tworzenia przelewu. Do tej pory używano do tego specjalnych formatek.

- Od 1 stycznia do opłacenia składek przedsiębiorcy będą korzystać ze zwykłego przelewu, czyli takiego, jakim płacimy np. za gaz czy telefon. Co więcej jedyne informacje jakie trzeba będzie wpisać na przelewie to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz indywidualny numer rachunku składkowego. Nowe rozwiązanie pozwoliło więc na zrezygnowanie z konieczności wpisywania wielu dodatkowych informacji. Powinno to zminimalizować zagrożenie błędnego wypełnienia przelewu. E-składka to duże uproszczenie także dlatego, że nie jest już istotne na ile funduszy i ubezpieczeń opłaca się składki - niemal zawsze będzie to tylko jeden przelew. Wyjątkiem są płatnicy, którzy rozliczają składki nie tylko z tytułu prowadzonej działalności ale np. dodatkowo za nianie. Oni otrzymają z ZUS dwa numery rachunków i będą tworzyć dwa przelewy. Jest to jednak niewielka grupa płatników składek - zaznacza Piotr Olewiński.

Więcej informacje o e-składce znajdziesz na stronie internetowej www.zus.pl.


« Powrót

Nikt nie dodał jeszcze żadnego komentarza

Dodaj komentarz

BuziakCiszaCwaniakCzescFacepalmJezykLolLzyNie-wiemNiezadowolonyRumieniecSerduszkoSuperUpsUsmiechWscieklyZdziwionyZgrzytZiewaZly

Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

« Powrót

Reklama

Ogłoszenia

Polecamy

Reklama